CCTV, IP, Gizli ve Gece Görüş

Ankara Elektrikçi Telefon +905449088352

          CCTV KAMERA       

Türkçe anlamı "Kapalı Devre Televizyon Sistemi" olarak tanımlanan kamera sistemidir. Görüntü sinyali kameralardan alınır. Sinyal monitöre taşınırken cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi gibi taşıma yöntemleri ile taşınabilir. Bazı kameralar gücünü taşıma kablolarından alırken bazıları da şebeke geriliminden alır.  Bilindiği üzere Televizyon sistemleri belirli bir merkezden alınan ses ve görüntü sinyalinin çeşitli alıcı çeşitleri ile birçok kişiye aktarılmasıdır. CCTV bu sistemden farklı olarak izleme yapılacak olan bölgelere yerleştirilen kameralardan alınan görüntülerin lokal bir bölgede, herkes tarafından erişimin olmadığı sadece yetkili kişilerin izlemesine izin veren bir sistemdir.

KULLANIM ALANLARI;
Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistemin en çok kamu kurumlarında, bankalarda, büyük fabrikalarda, hastaneler ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarını sınırlandırmak pek doğru olmaz. Çünkü güvenliğinizi gerektiren her alanda kullanabilirsiniz. Örneğin; evinizde, çocuklarınızın bakıcılarını kontrol etmek amacıyla bile kullanabilirsiniz. Ya da büyük bir bahçeniz var, güvenlik ve kontrol amaçlı kullanabilirsiniz. Bu sayede birçok işlenebilecek suçlar için de fazlasıyla caydırıcı özelliğe sahip. Son zamanlarda CCTV sistemleri eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz.

1- Şehir izleme sistemlerinde kullanılır. Bu sistem günümüz de "Mobese" diye bilinmektedir. Mobese sistemlerin de yüzlerce kamera bulunabilmektedir. Böylelikle köprü, yol ve kavşaklarda trafik durumunu izleyip, kayıt altına alabiliriz.

2- İşverenlerin işyerlerini, çalışma ortamını ve çalışanlarını izleyebilmesi,

3- Gizli kamera olarak kullanılması,

4- Tiyatro, stadyum, konser alanı gibi alanlarda gösterinin herkes tarafından izlenilebilmesi için kullanılır,

5- Infrared aydınlatma il karanlıkta insan gözünün görmediği görüntü yakalayabilmesinden dolayı kullanılır.

IP KAMERA
İnternetin altyapısını oluşturan TCP/IP protokolü ile çalıştığından ip kamera izlemesi klasik analog kamera izlemesine göre çok daha pratiktir.Görüntüler çok daha akıcı, sesler daha net, renkler daha gerçekçidir. İnternetin olduğu herhangi bir platformdan sıkıntısız olarak görüntüleri alabilirsiniz. Uygun programların haricinde tüm internet browser'lara sadece kameranın IP adresini girerek görüntü alabilirsiniz.

 

IP KAMERA NEDEN TERCİH EDİLİYOR

IP kameralar günümüz teknolojisine daha uyumlu hale gelmekte ilerlemektedir;

1-Dünyada network’a bağlı her hangi bir lokasyondan sanal olarak canlı ve kaydedilmiş videoya giriş yapabilirsiniz. Farklı lokasyonlar daki çoklu, yetkili kullanıcılar canlı veya kaydedilmiş videoya giriş yapabilirler. Eğer firmanız bir üçüncü-şahıs katılımını istiyorsa, bu oldukça faydalıdır, örneğin bir güvenlik firması videoya giriş yapabilir ve bundan faydalanabilir. Geleneksel analog CCTV sisteminde, videoyu görüntülemek ve yönetmek için açık bir şekilde görüntüleme lokasyonun da olmaya ihtiyaç duyarsınız ve alan dışı video girişi bazı ilave ekipman olmadan mümkün olmayacaktır, örneğin video kodlayıcı ve bir network DVR .

 2-  Güvenlik takip uygulamasında yüksek görüntü kalitesi esastır. Bir olayı geliştiği anda net bir şekilde yakalayabilmeyi ve karışan insanları veya nesneleri tanımlayabilmeyi istersiniz. Bir network video sisteminde, üretilen görüntü kalitesi analog sistemdekinden çok daha kolay bir şekilde korunur. Bir analog video sisteminde, kablolama mesafesi ve görüntünün analog ile dijital formatlar arasındaki her hareketinde yakalanan görüntünün kalitesi düşer. Analog video sinyalleri daha uzun mesafeler boyunca taşındıkça zayıflarlar. Bir tam dijital IP Kamera sisteminde, network kamerasından gelen görüntü bir kez dijitalleştirilir ve gereksiz görüntü hareketlerine gerek kalmaksızın dijital kalır ve taşındığı mesafeden dolayı görüntü kalitesinde düşme olmaz. Buna ilaveten, dijital görüntüler daha kolay depolanabilir.

 3-Network video ürünleri açık standartlar prensibine dayalıdır, bilgisayar ve Ethernet tabanlı bilgi, ses ve güvenlik sistemleri, video yönetimi ve uygulama yazılımı ve diğer dijital cihazlarla kolayca entegre olur. Örneğin, bir network kamera özelleştirilmiş yazılım programlarına bağlanabilir, örneğin Satış Noktaları (Point of Sales) sistemi ile videoyu entegre edebilir veya görüntülü ve/veya ses veriyi analiz ederek kalabalık bir ortamda veya yetkisiz girişin olmadığı özel alanlarda aranan insanları tespit edebilir.

4-Bir IP Kamera sistemi ihtiyaçlarınızla büyüyebilir. Sisteminize dilediğiniz kadar video ürünleri ilave edebilirsiniz, network altyapınızda önemli bir değişiklik veya maliyet değişikliği gerektirmez. Ürünleri yerleştirip, sanalda her noktadan network’e bağlayabilirsiniz ve sistem sizin dilediğiniz kadar açık veya kapalı olabilir.

 5- Bir IP Kamera sistemini sahiplenmenin toplam maliyeti geleneksel analog CCTV takip sisteminden daha düşüktür. Yönetim ve ekipman maliyeti arka plan görevlerinin ve depolamanın endüstri standartlarında yürütüldüğünden beri düşmüştür, açık sistemler-tabanlı sunucular bir analog CCTV sistemindeki DVR örneğindeki gibi şahsi donanımlar değildirler. İlave maliyet tasarrufları kullanılan altyapıdan gelir. LAN’lar ve Internet gibi IP-tabanlı networkler ve wireless gibi muhtelif bağlanma metotları, bir analog CCTV sistemindeki gibi geleneksel coaxial ve fiber kablolamadan çok daha ucuz alternatiflerdir. Buna ilaveten, bir IP altyapı, organizasyondaki diğer uygulamalar için eliştirilebilir.Daha ötesi, bir analog video sisteminde uygulanamayan Power over Ethernet (PoE) teknolojisi network video sisteminde kullanılabilir, tasarrufu ve güveni arttırır.

GİZLİ KAMERA
Gizli kamera, fark edilmeden görüntü ve ses alabilen kamera demektir. Gizli kamerayı en çok güvenlik amacıyla ev veya işyerlerinin bir taraflarına yerleştirilmiş sabit kameralarda görürüz. Bunlar dijital olarak bilgisayarların ya da özel cihazların hard disklerine kayıt yaparlar. Tam profesyonel olan gizli kameralar ise insanın üzerinde taşıyabileceği boyutlarda küçülmüştür, ses ve renkli görüntüyü alan aynı zamanda da bir kasete veya dijital ortamda bir hafıza kartına yapan seyyar (mobil) kameralardır. Habercilerin kullandığı kameralar bunlardır. Profesyonel gizli kamera insanların üzerine yerleştirilirler. Her ortama rahatlıkla girip çıkabilirler. Nereden ne şekilde bakılırsa bakılsın kesinlikle görülmezler.

GİZLİ KAMERA KİMLERE LAZIM

Gizli kamera tercih sebebi çoktur. Biraz kullanım yerlerinden ve amacından bir kaç satır ile bahsedeceğim.

1-Evde bakıcıya teslim edilen küçük çocuk var ise, çalışanın mahremi de gözetilerek çocuk odası gibi bir kaç noktaya uygulana bilir.

2-Evden çıktık hırsıza karşı ve güvenlik amaçlı evin belirli bölgelerine uygulana bilir.

3-İş yerinde güvenli oda oluşturulmak amaçlı, kimsenin girmesini istemediğimiz alanlara uygulana bilir.

4-Personel takibi iş takibi gibi personelin tedirgin olmasını istenmediği alanlara konula bilir.

5-Sınıflara, kreş oyun alanlarına, yetkilinin, öğretmenin öğrencilerine nasıl davrandığını gözlemlemek amaçlı kullanıla bilir.
  Kullanım alanı çoktur. tabiki gizli kameraya karar verildiğinde yasal olup olması mutlaka araştırılmalı, kimsenin hakkına girilmemelidir.