Kablo Çekimi İşleri

Ankara Elektrikçi Telefon +905449088352

                                                              KABLO ÇEKİMİ

Kablo çekim işlemine başlamadan önce gerekli her türlü emniyet tedbirleri alınır. Kablolar taşınırken ve çekilirken hasar görmeyecek şekilde tedbir alınır.

Bakır iletkenli kablolar, orijinal makaranın üst ucu daima santral yönüne gelecek şekilde çekilmelidir. Santral zıt yönde durmak suretiyle bakır iletkenli kablo kesitine bakıldığında iletken veya paketlerin dönüm yönü saat ibresi yönünde olmalıdır.

Kablo çekime başlamadan önce ve kablo çekimi sırasında kablo dış kılıfında imalat yada çekimden kaynaklanan herhangi bir hasar olup olmadığı sürekli olarak gözlenir. Oluşan bir hatada kablo çekim işi durdurulur ve hatalı kablo yerine yeni kablo çekimi yapılır.

Çekim sırasında kablo ucunun zarar görmemesi için kablo çekimi tamamlanır tamamlanmaz kablo ucu uygun şekilde tekrardan kep ile kapatılır.Kablo uçları açık olarak kablo çekimi yapılmaz.Çekimi sırasında mevcut tesis ve kablolara zarar verilmez.ve çekim işlemi sonunda her bir menhol içinde çekilmiş olan kablo etiketlenir ve uygun şekilde iki taraftan kablo bağı ile rak pabucuna bağlanarak sabitlenir.